Opinie o Nas

Taping na niestabilność stawu skokowego

W tym artykule podsumujemy procedurę, dzięki której można uzyskać lepszą stabilizację stawu skokowego za pomocą kinesiotejpu. Do niestabilności kostki może dojść na wiele sposobów, zwykle po skręceniu w wyniku urazu. Najczęściej staw skokowy jest skręcony w tzw. kierunku odwrotnym, gdy palec kieruje się do wewnątrz, w kierunku środka ciała. W związku z tym zajmiemy się głównie stabilizacją zewnętrznej części kostki.

Procedura tapingu w przypadku niestabilności stawu skokowego

W pierwszej fazie mierzymy taśmę od tyłu stopy, następnie przechodząc przez płaską zewnętrzną stronę kostki do ok. 10 cm powyżej kostki. Taśmę przecinamy na obu końcach w łuk. Kotwicę umieszczamy bez napinania mniej więcej w połowie podbicia, kotwicę powinniśmy pozostawić na odpowiednią długość, na pewno co najmniej 5 cm. W tej fazie biernie wprowadzamy stopę w zgięcie grzbietowe i wywinięcie, czyli pociągamy za mały palec i obracamy stopę na zewnątrz. Przytrzymaj kotwicę w tej pozycji i przyklej taśmę z napięciem 50-75% od dołu do stopy, a następnie do góry nad zewnętrzną kostką. W tej pozycji odpowiednio zaprasowujemy przyklejoną część taśmy i luźno, bez napinania, przyklejamy resztę taśmy powyżej zewnętrznej kostki jako kotwicę. Za pomocą taśmy staramy się osiągnąć położenie przeciwne do mechanizmu urazu. Na koniec starannie wszystko prasujemy, aby uzyskać idealną przyczepność.

Tejpowanie stawu skokowego

O czym nie możemy zapomnieć podczas tapingu

W drugiej fazie można dodać taśmę funkcjonalną korygującą przednio-tylny kierunek ruchu w stawie skokowym. Najpierw przyklejamy odpowiednio długą kotwicę z taśmy na podbiciu stopy. Następnie doprowadzamy nogę do zgięcia grzbietowego, czyli do „gwizdka” i przyklejamy drugą kotwicę do okolicy goleni. Środkowa część taśmy stworzy „pomost” między kotwicą na podbiciu stopy a kotwicą na piszczelu. Poprzez bierne przejście do zgięcia podeszwowego, czyli przestawienie palca, środkowa część przykleja się do nas. Następnie dokładnie go prasujemy.

Tejpowanie stawu skokowego

Stabilizacja stawu skokowego

W ten sposób można zapewnić skuteczną stabilizację stawu skokowego. Jest to technika, która mechanicznie wzmacnia staw, ale jednocześnie stymuluje mięśnie zaangażowane w czynną stabilizację stawu skokowego. Technika ta jest szczególnie przydatna po ustąpieniu ostrej fazy urazu, w której w pierwszej kolejności zastosowalibyśmy metodę plastra limfatycznego w celu zmniejszenia obrzęku i pobudzenia regeneracji. Ta technika stabilizacji jest najskuteczniejsza w połączeniu z indywidualnie prowadzoną interwencją fizjoterapeutyczną mającą na celu przywrócenie stabilności stawu skokowego i całej kończyny dolnej.

Tejpowanie stawu skokowego