Ból w odcinku lędźwiowym
Problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa są bardzo powszechne na całym świecie. Nie tylko osoby starsze, jak się często uważa, ale coraz częściej młodzi ludzie zmagają się z bólem w odcinku lędźwiowym, wynikającym z dzisiejszego stylu życia. Ból może mieć różny charakter – tępy lub ostry, narastający stopniowo lub nagle, miejscowy lub rozproszony, promieniujący lub nie, a także może towarzyszyć uczucie sztywności.
Jeśli cierpisz na ból dolnej części pleców, zwróć na to uwagę, ponieważ nieleczony lub przewlekły ból może znacząco wpłynąć na Twoje codzienne funkcjonowanie. Wczesna diagnoza, indywidualnie dobrana terapia i przede wszystkim konsekwentna profilaktyka są kluczowe.
Przyczyny bólu w odcinku lędźwiowym
Ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, czyli w dolnej części pleców, to złożony problem, który może mieć wiele różnych przyczyn. Na szczęście w większości przypadków nie jest to poważna choroba, ale mimo to bólu kręgosłupa lędźwiowego nie należy lekceważyć, a w przypadku tzw. czerwonych flag konieczne jest dokładniejsze badanie. Do czerwonych flag zalicza się niezamierzoną utratę masy ciała, stały ból i nasilenie w spoczynku, które mogą wskazywać na potencjalny nowotwór złośliwy.
W większości przypadków ból kręgosłupa lędźwiowego wynika jednak z siedzącego trybu życia danej osoby lub odwrotnie, z nieadekwatnego, nadmiernego obciążenia kręgosłupa lędźwiowego (praca wymagająca wysiłku fizycznego, sport itp.) lub z nieprawidłowych stereotypów ruchowych. Nieprawidłowe stereotypy ruchowe zwiększają nacisk na krążki międzykręgowe i stawy kręgosłupa, co przyspiesza rozwój zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa – choroby zwyrodnieniowej stawów, przepukliny krążka międzykręgowego, zwężenia kanału kręgowego. Należy również pamiętać o chorobach ginekologicznych i internistycznych (kamica nerkowa itp.).
Spowodowane siedzącym trybem życia
Problemy z kręgosłupem lędźwiowym są spowodowane złą postawą i zaburzeniami równowagi mięśniowej, które często osłabiają głębokie mięśnie stabilizujące, co przeciąża struktury kręgosłupa. Z mojego doświadczenia wynika, że pacjenci często mają niewystarczającą ruchomość stawów biodrowych, przez co ruchy odbywają się w biodrach zamiast w stawach biodrowych, co przeciąża odcinek lędźwiowy.
Głównymi grupami mięśni, które zmieniają położenie miednicy poprzez napięcie, są mięśnie kulszowo-goleniowe (tylna część ud) i mięsień biodrowo-lędźwiowy (główny zginacz stawu biodrowego). Mięśnie te mają tendencję do skracania się z powodu siedzącego trybu życia.
Przyczyna mięśniowa
Taki ból często pojawia się w wyniku przeciążenia. W praktyce najczęściej spotykam pacjentów, którzy zgłaszają się z ostrym bólem pleców po podnoszeniu ciężarów (ciężarówkach, przenoszeniu...) lub po nagłym, nieodpowiednim ruchu. Mięśnie są nadmiernie napięte, z punktami spustowymi, czyli odruchowo napiętymi włóknami mięśniowymi.
Wspólna przyczyna
Blokada kręgosłupa lędźwiowego występuje, podobnie jak blokada mięśniowa (która często idzie w parze z blokadą stawów), podczas gwałtownych ruchów, podnoszenia ciężkich przedmiotów lub długotrwałego pochylania się do przodu (np. podczas prac ogrodowych). Objawia się ostrym bólem.
Przyczyna z dna miednicy
Ból kręgosłupa lędźwiowego może być również związany z dysfunkcją dna miednicy, spowodowaną osłabieniem lub nadmiernym napięciem tego mięśnia. Powoduje to zaburzenie równowagi w obrębie miednicy, co zmienia położenie kości ogonowej, kości miednicy względem siebie, stawów biodrowych i wielu innych narządów.
Otaczające tkanki, takie jak mięśnie i stawy kręgosłupa lędźwiowego, również reagują odruchowo na te zmiany, co może powodować ból.
Przyczyny neurologiczne
Przepuklina krążka międzykręgowego to schorzenie kręgosłupa, w którym jądro miażdżyste krążka międzykręgowego przemieszcza się ze swojego prawidłowego położenia i może uciskać korzenie nerwowe. Powoduje to silny, ostry ból promieniujący do nogi. Droga promieniowania do nogi jest charakterystyczna dla ucisku korzenia nerwowego.
Pacjenci zgłaszają między innymi drętwienie kończyn, mrowienie i osłabienie siły mięśniowej. Ucisk nerwów może również wystąpić z powodu stenozy (zwężenia) kanału kręgowego lub osteofitów (narośli kostnych), które występują na przykład w chorobie zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa lędźwiowego.
Diagnostyka bólu w odcinku lędźwiowym
Postawienie prawidłowej diagnozy jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Diagnoza zazwyczaj obejmuje szczegółowy wywiad lekarski, a jako fizjoterapeuta interesowałbym się charakterem bólu (ostry, tępy, przeszywający…), jego lokalizacją, czasem trwania, okolicznościami występowania, nasilaniem i łagodzeniem ruchu/pozycji.
Następnie należy zbadać ruchomość kręgosłupa, tkliwość i odruchy kończyn dolnych, a na koniec, ale nie mniej ważne, siłę mięśni. W diagnostyce istotne są również metody obrazowania, takie jak zdjęcie rentgenowskie, tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MRI), które mogą ujawnić zmiany strukturalne w kręgosłupie i narządach. W przypadku podejrzenia infekcji lub choroby zapalnej należy również wykonać badania laboratoryjne.
Możliwości leczenia bólu w odcinku lędźwiowym
Leczenie zachowawcze obejmuje fizjoterapię dostosowaną do indywidualnych potrzeb (mobilizacja, terapia manualna, rozluźnianie przykurczonych mięśni i punktów spustowych, wzmacnianie osłabionych mięśni itp.), stosowanie leków przeciwbólowych lub zwiotczających mięśnie oraz stosowanie ciepła w celu rozluźnienia mięśni lub zimna w przypadku ostrego stanu zapalnego.
U pacjentów neurologicznych, u których leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatu, opcją jest operacja.
Profilaktyka bólu w odcinku lędźwiowym
Profilaktyka obejmuje regularny ruch i ćwiczenia mające na celu wzmocnienie, rozciąganie i poprawę ruchomości stawów (w tym przypadku przede wszystkim kręgosłupa i stawów biodrowych), a także odpowiednią ergonomię i ogólnie zdrowy styl życia (odpowiednia masa ciała, odpowiednia ilość snu i regeneracji, ograniczenie stresu psychicznego itp.). Wsparcie dla bioder jest kluczowym aspektem ergonomii.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Wskazana jest konsultacja lekarska w następujących przypadkach: długotrwały i uporczywy ból, ból promieniujący do kończyn dolnych, utrata czucia lub siły mięśniowej, trudności z wypróżnianiem, niezamierzona utrata masy ciała, ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa po upadku lub innym urazie.