Materace przeciwodleżynowe do wszystkich łóżek
Najczęściej sprzedawane
Materace przeciwodleżynowe mogą być używane do łóżek pozycjonujących, jak również nadają się do standardowych łóżek. Te specjalne materace zostały opracowane dla pacjentów, którzy są przykuci do łóżka przez długi czas i są narażeni na ryzyko rozwoju odleżyn. Minimalizują mechaniczne niszczenie tkanki i równomiernie rozkładają nacisk na cały materac. W tej kategorii oferujemy materace przeciwodleżynowe z pianką, miękkie, z pamięcią lub powietrzem.
Operator e-sklepu nie współpracuje z żadnymi towarzystwami ubezpieczeń zdrowotnych, dlatego wszystkie materace przeciwodleżynowe są w całości opłacane przez klienta.
Jak powstają odleżyny
Duża liczba pacjentów cierpi z powodu odleżyn, głównie w warunkach szpitalnych. Odleżyny można scharakteryzować jako miejscowe uszkodzenie komórek, które jest spowodowane długotrwałym uciskiem na niewielkim, zlokalizowanym obszarze. Zadane ciśnienie lub siły tarcia spowodują zaburzenie mikrokrążenia z następczym niedotlenieniem, które z czasem doprowadzi do chronicznego uszkodzenia komórek. odleżyna. Pod ciśnieniem dochodzi do osłabienia zaopatrzenia tkanek w tlen i składniki odżywcze, co w dalszej kolejności prowadzi do ich śmierci. Odleżyny stanowią duże zagrożenie głównie dlatego, że rozwijają się stosunkowo szybko u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka, czasem już po kilku godzinach leżenia w łóżku. Materace przeciwodleżynowe i pomoce mogą znacznie zmniejszyć ryzyko powstania odleżyn i zapobiec ich wczesnemu rozwojowi.
Czynniki wpływające na rozwój odleżyn
Odleżyny mogą sprawiać pacjentom dość duży ból i pomimo ciągłych wysiłków w zakresie opracowywania nowych materiałów i ogólnego postępu w dziedzinie współczesnej medycyny, pozostają problemem na dużą skalę w ochronie zdrowia. Wielkość danej rany przewlekłej zależy od siły ucisku, czasu trwania samego ucisku, ale także od indywidualnego stanu zdrowia każdego pacjenta. Jeśli pacjent nie odżywia się prawidłowo, ma chorobę układu naczyniowego lub nerwowego lub ma nadwagę, będzie znacznie bardziej podatny na powstawanie odleżyn. Do powstania odleżyn przyczynia się również wpływ środowiska zewnętrznego, takiego jak wilgotność i temperatura powietrza czy nawet wiek pacjenta. Ryzyko powstania odleżyn znacznie wzrasta również wtedy, gdy łóżko pacjenta nie jest wyposażone w materac przeciwodleżynowy lub urządzenia przeciwodleżynowe. W zależności od stopnia uszkodzenia komórek odleżyny można podzielić na kilka kategorii, od zaczerwienienia skóry, poprzez częściową utratę okrywy skórnej, aż po całkowity ubytek skóry i tkanki podskórnej. Najczęstszymi miejscami powstawania odleżyn są kości kulszowe, pięty, kostki oraz okolice nad kością krzyżową.
Zapobieganie powstawaniu odleżyn
Pomimo szkolenia personelu medycznego i opracowywania nowych środków zapobiegawczych, liczba odleżyn wzrasta. Dlatego tak ważna jest aktywna praca nad ich profilaktyką, gdyż leczenie powstałych już odleżyn bywa bardzo wymagające i może zająć dużo czasu. Ciągłą zmianę pozycji pacjenta na łóżku można uznać za najlepszą profilaktykę odleżyn. Z tego też powodu odleżyny stanowią największe ryzyko u pacjentów nieprzytomnych lub u osób z porażeniem czterokończynowym i porażeniem kończyn dolnych. Dlatego tak ważne jest układanie pacjenta na łóżku co 2-3 godziny, aby nie doszło do zbyt długotrwałego ucisku na jedną z zagrożonych części ciała. Ponadto niezwykle ważna jest odpowiednia higiena pacjenta oraz zapewnienie optymalnej temperatury i wilgotności w pomieszczeniu.
Znaczenie materaca przeciwodleżynowego w profilaktyce i leczeniu odleżyn
Duże znaczenie w profilaktyce odleżyn mają pomoce przeciwodleżynowe i materace przeciwodleżynowe. Mogą równomiernie rozłożyć nacisk na ciało pacjenta i tym samym zapobiegać głównemu negatywnemu czynnikowi powstawania odleżyn. Materace przeciwodleżynowe są wykonane ze specjalnie zaprojektowanych materiałów i dzielą się na aktywne i pasywne materace przeciwodleżynowe. Pacjent zapada się znacznie głębiej w materac przeciwodleżynowy, co skutkuje bardziej równomiernym rozłożeniem ciężaru pacjenta na łóżku. Pasywne materace przeciwodleżynowe są łatwe w utrzymaniu i nie wymagają podłączenia agregatu. Są odpowiednie dla pacjentów rekonwalescencji po urazach lub operacjach oraz dla długotrwale chorych pacjentów przykutych do łóżka. Znajdują zastosowanie w szpitalach, domach spokojnej starości, a także w gospodarstwach domowych. Pasywny materac przeciwodleżynowy może więc zakupić do domu nawet osoba całkowicie zdrowa, która chce cieszyć się przyjemnym snem i maksymalnym komfortem.
Zalety materacy przeciwodleżynowych
Do największych zalet pasywnych materacy przeciwodleżynowych należy na przykład ich cena oraz fakt, że oprócz leczenia i zapobiegania odleżynom, przyczyniają się one również do wspomagania krążenia krwi i limfy. Idealnie nadaje się do uzupełnienia odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego o środki przeciwodleżynowe, takie jak specjalne wsporniki, kliny i rolki pozycjonujące lub specjalną poduszkę przeciwodleżynową.
Materace przeciwodleżynowe na PomoceRehabilitacyjne.pl
W naszej ofercie znajdziesz materace przeciwodleżynowe tylko od sprawdzonych dostawców. Chętnie doradzimy Państwu w wyborze materaca przeciwodleżynowego na naszej infolinii 523 375 000.