Opinie o Nas

Stawianie baniek

Czym jest stawianie baniek, jak działa i do czego jest przydatne?

Bańki to szeroko rozpowszechniona na całym świecie metoda terapeutyczna, która wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Obecnie bańki są powszechnie stosowane i popularne w sektorze zdrowia i sportu. Zasada działania baniek polega na wytworzeniu podciśnienia na skórze za pomocą bańki. Intensywność i sposób uzyskiwania tego podciśnienia różni się w zależności od wybranego rodzaju baniek (patrz rozdział Techniki i rodzaje baniek). Podciśnienie dociera przez skórę do głębszych tkanek i powoduje tzw. „miejscową dekompresję mięśniowo-powięziową” (Chirali, 2018). W miejscu tym nastąpi intensywny wzrost metabolizmu, a co za tym idzie przyspieszenie krążenia krwi i płynów ustrojowych. Ta szybka i bardzo intensywna stymulacja mikrokrążenia pod bańką uruchamia szereg mechanizmów regeneracyjnych. Dochodzi do odpływu metabolitów, a następnie do obszaru dostarczane są składniki odżywcze. Zasada ta stosowana jest głównie w fizjoterapii w celu rozluźnienia mięśni, zmniejszenia bólu, przywrócenia ruchomości tkanek miękkich czy łagodzenia skurczów. Bańki można jednak stosować również w wyjątkowych przypadkach, aby wpływać na stany lękowe lub problemy z oddychaniem. Obecnie jest bardzo popularne stosowanie baniek w kosmetyce.

Stawianie baniek

Na co uważać podczas stawiania baniek, przeciwwskazania

Każda postać raka chłonnego jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do terapii bańkami. Innymi przeciwwskazaniami są skazy krwotoczne, zaburzenia krążenia lub ciąża w pierwszych trzech miesiącach. Baniek nie należy stosować na delikatną lub wrażliwą skórę, aplikacja może pogorszyć objawy u takiego pacjenta. Podobnie w przypadku urazów skóry, owrzodzeń czy oparzeń. Większą ostrożność należy zachować przy stosowaniu baniek u osoby z padaczką, nagły intensywny wzrost przepływu krwi może w skrajnych przypadkach wywołać napad padaczkowy.

Bańki Spophy

Krótka historia stawiania baniek

Historia baniek jest bardzo obszerna i trudno z całą pewnością określić, skąd dokładnie pochodzi ta technika. Jej korzenie sięgają starożytnego Egiptu i Chin, ale metoda rozprzestrzeniła się geograficznie, na przykład do Szwecji czy Ameryki Środkowej. Z roku 1150 p.n.e. z Egiptu zachowały się rysunki przedstawiające ówczesne techniki stawiania baniek, które starożytni lekarze stosowali w leczeniu wielu dolegliwości. Jednak terapia bańkami nabrała znaczenia na obszarze Chin, a dzięki praktykom tradycyjnej medycyny chińskiej metoda ta pozostaje aktywna do dziś.

Bańki Spophy 2

Techniki stawiania baniek i typy baniek

Bańki można podzielić na dwie duże grupy: bańki zimne i bańki ogniowe. W pierwszym przypadku próżnię pod bańką uzyskuje się za pomocą pompy lub ręcznego wyciskania, w drugim przypadku za pomocą ognia. Z tego podziału rozwinęły się kolejno rodzaje baniek: silikonowe, szklane, plastikowe z pistoletem lub wyjątkowo bambusowe. Intensywność terapii można określić siłą ssania: lekka, średnia, mocna. Dalej dzielimy techniki na statyczne lub dynamiczne (masaż bańkami). Specjalną techniką jest bańka mokra (krwawa), kiedy skóra pod bańką jest dziurawiona. W tym przypadku jest to najstarsza technika baniek i obecnie jest najmniej stosowana. Bardzo rzadko stosowana jest również technika ice cupping, polegająca na umieszczaniu kostek lodu pod bańką.

Bańki Spophy 3

Bańki dzisiaj

Obecnie powszechnie stosuje się bańki silikonowe. Są bardzo lekkie, zmywalne iw pełni funkcjonalne. Do wytworzenia podciśnienia nie jest potrzebne żadne dodatkowe narzędzie, dlatego idealnie nadają się do ewentualnego transportu. Mogę polecić bańki marki Spophy, które dostępne są w czterech sztukach o różnych rozmiarach, są bardzo łatwe w utrzymaniu i mają długą żywotność.