Opinie o Nas

Szyny kolanowe jako część rehabilitacji

Szyna ruchowa stanowi integralną część fizjoterapii pooperacyjnej na oddziałach rehabilitacji. Urządzenie umożliwia bierny ruch kończyny dolnej w ułożeniu anatomicznym, dzięki czemu kończyna zostaje uruchomiona w odpowiednim czasie. Przykładem szerokiego zastosowania szyny ruchowej są głównie stany pooperacyjne po zastosowaniu endoprotez całkowitych stawu kolanowego i biodrowego, a także np. po operacjach artroskopowych stawu kolanowego.

Kiedy stosować szynę kolanową?

Istnieje wiele powodów, dla których warto stosować szynę kolanową. Jak już wspomniano, nadrzędnym celem jest jak najszybsze zmobilizowanie kończyny po operacji, czyli wprawienie jej w ruch. W ten sposób chcemy przede wszystkim zapobiec wtórnym powikłaniom, które mogłyby powstać na skutek długotrwałego unieruchomienia kończyny. Dochodzą wówczas do zmian w tkankach miękkich, ich skrócenia, a w skrajnych przypadkach nawet przykurczów (patologicznego skurczu mięśnia/ścięgna), co w istotny sposób wpłynie na ograniczenie późniejszej czynnej aktywności ruchowej i powrót pacjenta do codziennych zajęć. życie. Założenie ortezy stawu kolanowego faktycznie przygotowuje grunt pod późniejszą aktywną rehabilitację pacjenta. Dzięki zwiększeniu dopływu krwi do kończyny dolnej pobudzany jest także metabolizm, aktywowane jest krążenie i zapobiega się chorobie zakrzepowo-zatorowej. Ruch bierny korzystnie wpływa także na chrząstkę, która już po trzech tygodniach unieruchomienia jest narażona na ryzyko zmian zwyrodnieniowych. Obejmuje także profilaktykę kostnienia heterotopowego, czyli tworzenia się struktur kostnych poza kością, np. w mięśniach, a także profilaktykę osteoporozy. Podczas powtarzalnego wykonywania ruchu biernego na szynie ruchowej, pobudzany jest także układ nerwowy poprzez proprioceptory znajdujące się w kończynach. Proprioreceptory to tak naprawdę receptory ruchu, które pozwalają na swego rodzaju „przechowywanie ruchu w pamięci”, czyli stymulację ośrodka ruchowego w mózgu, który pomaga nam zapamiętać kontrolę ruchów.

Szyna kolanowa jako zaleta

Teoretycznie szyna kolanowa jest znaczącą korzyścią dla pacjentów. Jak jednak sprawdza się w praktyce? Z mojego punktu widzenia szyna ruchowa jest ważnym elementem motywacji pacjenta. Dzięki regulowanym parametrom zgięcia i wyprostu w stawie kolanowym pacjent przy każdej terapii może monitorować postęp zakresu ruchu, co daje mu również możliwości ruchu danego stawu nawet przy ruchu aktywnym. Można zatem motywować go nawet podczas terapii indywidualnej w oparciu o osiągnięte wartości z szyny ruchowej. Orteza stawu kolanowego pozwala także znacząco zaoszczędzić czas i wysiłek personelu, co jest ogromną zaletą na zawsze obciążonych pracą oddziałach rehabilitacyjnych. Z mojego punktu widzenia mogę polecić jedynie ortezę stawu kolanowego. Jak prawidłowo wyregulować szynę kolana? Zasadą stosowania szyny motorycznej jest prawidłowe dopasowanie do długości kończyny. Koncentrujemy się głównie na tym, aby pięta była mocno zakotwiczona, a ruchomy staw płyty motorycznej znajdował się na tym samym poziomie, co staw kolanowy. Podpórka łydki i uda powinna być dopasowana bezpośrednio do pacjenta, tak aby kończyna była podparta podczas całego ruchu. Dla zwiększenia komfortu podpórki można wyłożyć np. ręcznikiem.