Opinie o Nas

Taping przy obrzęku kostki

W poniższym artykule podsumujemy, jak postępować przy tejpowaniu okolic kostki. W przypadku stanu pourazowego w okolicy stawu skokowego, gdy pojawia się obrzęk i ból, kinesiotejp może być bardzo dobrym pomocnikiem. Prawidłowo zastosowany pomaga zmniejszyć obrzęk poprzez stymulację metabolizmu pod miejscem aplikacji, a następnie zmniejsza ból poprzez wypłukiwanie z okolicy powstających metabolitów.

Co zrobić przed tejpowaniem

Przed aplikacją kostkę należy oczyścić, odtłuścić, wysuszyć i najlepiej ogolić, aby kinesiotejp kleiła się i nie zsuwała. Założymy taśmę limfatyczną, aby jak najskuteczniej zredukować obrzęki kostki, dlatego warto przyciąć taśmę w kształt wachlarza.

Tejpowanie kostki

Aplikacja taśmy na kostce

Nie rozciągamy kończyny dolnej w przypadku ostrego bólu, zawsze szanujemy subiektywne trudności pacjenta. Możemy zatem przykleić taśmę w pozycji neutralnej, korzystne jest zapewnienie podniesionej pozycji nogi poprzez podłożenie. Zaczynamy od przyklejenia mocowania z taśmy nad spuchniętym obszarem przy zerowym napięciu. Następnie stopniowo przyklejamy paski wachlarzowe w lekkim łuku nad obszarem pęcznienia bez naprężenia. Zwracamy uwagę na prawidłowe wykonanie aplikacji tak, aby nie dotykać kleju. Następnie prasujemy zgodnie z kierunkiem spływu limfy, czyli od końców pasków do kotwicy. Aby zwiększyć efekt, przyklej drugi wachlarz na krzyż. Kleimy w ten sam sposób, tylko zaczynamy z drugiej strony kostki tak, aby paski drugiego wachlarza krzyżowały się z pierwszym wachlarzem. Aplikację kończymy mocowaniem końców pasków wachlarzowych jednym dłuższym pasem bez naprężeń, aby zapewnić jak najdłuższą trwałość taśmy.

Nałożoną w ten sposób taśmę limfatyczną można pozostawić na kończynie przez 7 dni. Wskazane jest połączenie zabiegu z odciążeniem kończyny np. poprzez użycie kul francuskich podczas chodzenia.

Tejpowanie kostki