Opinie o Nas

Wałki powięziowe

Wałek powięziowy lub wałek piankowy, w ostatnich latach bardzo popularne narzędzie nie tylko wśród sportowców. Na jakiej zasadzie działa, do czego służy i jak z niego korzystać? Przyjrzymy się temu bliżej w poniższym artykule.

Co to jest wałek powięziowy?

Na początek warto zdefiniować, co oznacza słowo powięziowy. Pochodzi od powięzi, czyli włóknistej struktury otaczającej mięśnie. To właśnie tutaj, między innymi tkankami miękkimi, wpływają wałki powięziowe. Powięź jest integralną częścią struktury mięśnia, okrywa mięsień, chroniąc go, utrzymując jego kształt, pełniąc rolę swego rodzaju przetwornika siły pomiędzy mięśniem a kością, uczestnicząc w przewodnictwie nerwowym i naczyniowym do mięśnia, a także w jego termoregulacji. Aby jednak powięź mogła prawidłowo funkcjonować i spełniać swoje funkcje w stosunku do mięśnia, musi być odpowiednio ruchoma i rozciągliwa. Pod wpływem wielu czynników (urazy, przeciążenia, stereotypy niefizjologiczne) mogą wystąpić zmiany w powięzi, powstawanie zrostów i ograniczenie jej ruchomości. W takiej sytuacji schorzenie to dotyka również poszczególnych mięśni. Oczywiście zależność ta obowiązuje także w przypadku odwrotnym. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o powięź. Wałek powięziowy może nam w tym pomóc.

Wave roller

Na jakiej zasadzie działa wałek powięziowy?

Wałek działa poprzez kilka warstw tkanek miękkich, wywierając nacisk na powięź i mięśnie. Powoduje to zwiększenie krążenia krwi w danym obszarze, a co za tym idzie większe dotlenienie tkanek i jednoczesne usunięcie metabolitów. Rozpoczyna się w ten sposób bardziej efektywny proces regeneracji. Wałek pozwala na ustawienie odpowiedniego napięcia mięśniowego oraz pomaga zapobiegać skurczom mięśni, głównie na skutek usuwania produktów przemiany materii. Według badań pomaga także przy powysiłkowych bólach układu mięśniowego.

Ponadto, szczególnie w połączeniu z rozciąganiem statycznym, pomaga zwiększyć zakres ruchu, zapobiegając w ten sposób kontuzjom podczas treningu bez przygotowania tkanek do ruchu. Po aplikacji powięź staje się luźniejsza, bardziej mobilna i mniej podatna na powstawanie zrostów (niechcianych połączeń).

Jak używać wałka powięziowego?

Zawsze jest tak, że na początku najlepszym rozwiązaniem jest ostrożność. Nie każdemu odpowiada tzw. rolowanie i przynosi pożądane efekty. Każdy organizm jest wyjątkowy i inna jest także jego reakcja na różne bodźce. Możemy więc zacząć delikatnie rolować, regulować nacisk wywierany na tkanki i zacząć od krótszego czasu wałkowania, około kilkudziesięciu sekund.

Rolowanie można wykonywać przed treningiem jako przygotowanie do obciążenia oraz po treningu w ramach regeneracji. Nie jest jednak regułą, że wałki są jedynie częścią sportowego świata. Można je wykorzystać np. w biurze. I to nie tylko jako pasywna pomoc w masażu, ale także do aktywnych ćwiczeń. Wałek stosujemy na często przeciążonych strukturach mięśniowych, takich jak mięśnie pośladkowe czy łydkowe. Bardzo często stosowany jest także w celu rozluźnienia odcinka lędźwiowego i piersiowego kręgosłupa.

Istnieje kilka typów wałków powięziowych. Wybór twardości lub powierzchni jest kwestią czysto indywidualną. Na naszej stronie znajdziesz także wiele innych pomocy, które działają na tej samej zasadzie, np. piłeczki powięziowe czy mniejsze wałki przeznaczone na płaskostopie stopy. Niezależnie od tego, jaki to rodzaj, może być skutecznym pomocnikiem i urozmaiceniem ćwiczenia.