Opinie o Nas

Oferta pomocy kompensacyjnych i rehabilitacyjnych - część druga

W pierwszej części omówiono pomoce kompensacyjne i pomoce, które sprawią, że poczujesz się bardziej komfortowo z wyprostowaniem i pomogą poprawić mobilność i pewność siebie. W tej sekcji omówimy kompensacyjne wskazówki dotyczące samopielęgnacji, które pomogą w przypadku opadających powiek.

Pomoce kompensacyjne przy codziennych czynnościach

  • poręcze
  • nastawki na WC
  • siedziska do wanny i prysznica
  • rozkładane krzesła i łóżka
  • pasek pozycjonujący
  • podkładki i materace przeciwodleżynowe
  • podnośniki i wieszaki

Pomoce kompensacyjne po operacji lub niepełnosprawności

Z powodu choroby, niepełnosprawności lub wieku pacjent może znaleźć się w sytuacji, w której nie będzie mógł sobie pomóc. Na przykład wstawanie z toalety, otwieranie butelki, higiena osobista, zakładanie skarpetek i tak dalej. W takich przypadkach przydadzą się pomoce kompensacyjne do samoopieki.

Często zdarza się, że pacjenci z powodu urazu lub wieku tracą siłę mięśniową i nie są w stanie samodzielnie funkcjonować w domu. Nie tylko pod względem siły mięśniowej, ale także np. pod względem reżimu pomiarowego, którego wymaga wiele operacji i diagnoz.

Navlékač ponožekNástavec na WC 10 cm s fixacíSedačka do sprchy s madlySedačka na vanu s výřezem

Na przykład operacja stawu biodrowego, w której pacjent nie może przekroczyć kąta biodra większego niż 90°, aby uniknąć zwichnięcia. A potem pojawia się pierwszy problem, taki jak zakładanie butów i wiązanie sznurówek, kontynuowanie noszenia skarpet, siadanie na toalecie, wstawanie i tak dalej. W takich przypadkach konieczne jest użycie np. klina do siedziska, przystawki toaletowej (przenośnej, z uchwytem, ​​miękkiej, plastikowej), elastycznych sznurowadeł, łyżki do butów, zmieniacza skarpet i wreszcie pacjentów Przyda się również siedzisko wannowe lub pod prysznic, które może być składane, przenośne, obrotowe, zabezpieczone matą antypoślizgową.

Ergonomický multiotvírák 3v1Nastavitelná vidlička s fixačním páskemPůlič práškůHrnek s výřezem pro nos

Podczas ewolucji człowiek wykształcił chwyt palcowy, dzięki któremu możemy trzymać filiżankę, otwierać zamek kluczem, zapinać koszulę i tak dalej. Nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy w ciągu dnia, używamy zarówno prawej, jak i lewej kończyny górnej. Dominuje oczywiście jedna ręka – główna, którą np. piszemy. To nie znaczy, że nie potrzebujemy drugiej, ona trzyma, niesie i pomaga. Dopiero wtedy, gdy coś się stało z pierwszą, zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest druga ręka. Może to być złamanie, trwałe wzmocnienie stawu, amputacja, ograniczony zakres ruchu i tak dalej. W takich przypadkach pacjenci najczęściej korzystają z pomocy samoobsługowych z ergonomicznym uchwytem – desek do krojenia, sztućców (które można również ustawiać w różnych pozycjach), kubków czy kubków. Uzupełniające pomoce żywieniowe obejmują również na przykład różne otwieracze do wody i puszek, które mogą być również elektryczne lub wielofunkcyjne. Można tu również uwzględnić krajalnice i kruszarki do leków.

Držák toaletního papíru

Uważam, że uchwyt na papier toaletowy jest bardzo przydatną rzeczą. Staw barkowy bardzo często jest ograniczony podczas ruchu do tyłu i rotacji wewnętrznej. W ten sposób ręka zostaje wydłużona, a osoba może wygodnie wykonywać higienę intymną.

Na przykład pacjenci na wózku inwalidzkim, którzy nie mogą się zbyt dobrze poruszać lub pacjenci, którzy są przykuci do łóżka, mogą wydłużyć rękę przez podajnik przedmiotów (składany, obrotowy, teleskopowy). Pacjenci chętnie korzystają z tego podajnika np. do zakładania luźnych skarpet czy butów.

Pacjenci, którzy mają znaczny stopień niepełnosprawności lub mają problem np. z poruszaniem się lub z zaburzeniem utrzymania górnej połowy ciała w pozycji pionowej, skorzystają z podnośnika z pasem, który pozwoli na lepsze, mniej wymagające i bardziej komfortowy ruch – odpowiedni dla pacjentów z większą wagą lub dla pacjentów, którzy nie współpracują i musimy ich weryfikować przynajmniej do pozycji siedzącej. Maty do przenoszenia są odpowiednie dla pacjentów, którzy pomagają przy przenoszeniu - na przykład przy przenoszeniu osoby na wózku inwalidzkim z łóżka na wózek.

Dla pacjentów mocno unieruchomionych, ważny jest również ich komfort podczas snu oraz w ciągu dnia, kiedy konieczne jest zabezpieczenie ich pozycji ciała przed odleżynami. Po pierwsze ważne jest ustawienie, które powinno być zmieniane co 2 godziny w ciągu dnia, po 4 godzinach w nocy. Ponadto odpowiedni jest również materac przeciwodleżynowy, który składa się z części powietrznej i piankowej. Poszczególne części można przesuwać w różne pozycje i w ten sposób uzyskać żądaną pozycję. Materac jest zmywalny i przede wszystkim oddychający.Antidekubitní matracePedálová pomůcka pro rehabilitaci

Niezależnie od tego, czy dana osoba porusza się na wózku inwalidzkim i potrzebuje ćwiczyć ręce lub po operacji kończyny dolnej, czy też chce lekko wzmocnić i poruszać kończynami górnymi lub dolnymi w ramach ćwiczeń fitness, wskazane jest skorzystanie z pomocy pedałowej - nadaje się również dla osób starszych.

Ortezy i bandaże

Do pomocy kompensacyjnych należy zaliczyć także ortezy i bandaże. Najczęściej spotykaliśmy się z tymi pomocami po jakimś urazie, operacji lub na przykład w celu zapewnienia stabilności stawu podczas uprawiania sportu lub chodzenia. Komfort podczas noszenia jest ważny, dlatego też ważny jest odpowiedni dobór ortezy. W naszej ofercie znajdziecie Państwo asortyment amerykańskiej firmy Mueller.Bandáž na loket Mueller

Posiadamy ortezy na kończyny dolne - staw skokowy, kolanowy oraz kończyny górne - łokieć, nadgarstek, bark. Zwykle dostajemy je po operacji więzadeł lub osłabieniu mięśni po operacji. Po zniekształceniach w kostkach. Zespół cieśni nadgarstka lub artroza stawu śródręczno-paliczkowego kciuka dominuje wówczas w nadgarstku.

Bederní pás MuellerPasy biodrowe i ortezy pleców są najbardziej dostępne i widoczne w populacji. Są one najczęściej noszone w okresie pooperacyjnym lub w przypadku osteoporozy lub choroby zwyrodnieniowej stawów. Wielu neurologów przepisuje również pas lędźwiowy pacjentom otyłym, u których występują zaburzenia statyki i dynamiki kręgosłupa.

Do ortez zaliczamy również ochraniacze - zarówno stawowe, jak i suspensory czy ochraniacze na zęby.

Jeśli nie wiesz jak dobrać jakąkolwiek pomoc kompensacyjną, udaj się do ortopedy lub lekarza prowadzącego, który pomoże i doradzi w wyborze. W wyborze chętnie pomoże również fizjoterapeuta lub terapeuta zajęciowy. Komfort jest niezbędny u każdej pomocy kompensacyjnej, ponieważ na jakiś czas stanie się integralną częścią twojego życia.