Oferta pomocy kompensacyjnych i rehabilitacyjnych
Sklep internetowy PomoceRehabilitacyjne.pl oferuje nie tylko asortyment do rehabilitacji, ćwiczeń rehabilitacyjnych, tapingu, operacji czy masaży, ale także pomoce kompensacyjne dla osób, które potrzebują przywrócić jakąś funkcję organizmu, którą utraciły w ciągu życia w wyniku urazu lub choroba i nie działa tak, jak powinna.
Pomoce umożliwiające poruszanie się:
- kule i laski
- wózki inwalidzkie elektryczne i mechaniczne
- elektryczne skutery
- chodziki mobilne, niemobilne i chodziki dla dzieci
- rollatory
- rampy teleskopowe
- schodnik
Pomoce umożliwiające komunikację:
- aparaty słuchowe
- implanty ślimakowe
- osobiste lub grupowe wzmacniacze dźwięku
- urządzenie z wyjściem głosowym
Pomoce do codziennych czynności:
- poręcze
- nastawki do WC
- siedziska do wanny i prysznica
- rozkładane krzesła i łóżka
- pasek pozycjonujący
- podkładki i materace przeciwodleżynowe
- podnośniki i wieszaki
Pomoce kompensacyjne dla lepszego chodzenia i stabilności
Pomoce kompensacyjne poprawiające chodzenie lub stabilność obejmują laski, kule i chodziki jako. Pomoce te ułatwiają życie nie tylko osobom starszym, które mają np. problemy z utrzymaniem równowagi, ale także osobom w trakcie rekonwalescencji po różnych kontuzjach, operacjach czy przewlekłych diagnozach. Dzięki nim ułatwiamy pacjentom chodzenie lub ćwiczenie chodzenia, a dzięki nim można pokonać barierę strachu – np. przed upadkiem z powodu złej stabilności itp.
Podstawową pomocą kompensacyjną, z którą prawie każdy z nas zetknął się w swoim życiu, są kule. W ofercie kule francuskie/pod pachami, laski oraz laski z podparciem wielopunktowym
Kule i laski
Kule wykorzystujemy w ramach rekonwalescencji po kontuzjach, operacjach lub do wspomagania koordynacji ruchowej. Bardzo ważne jest prawidłowe ustawienie wysokości kuli, tak aby ramiona nie były za wysoko lub odwrotnie, a pacjent nie garbił się podczas chodzenia. Fizjoterapeuta chętnie pomoże w odpowiednim ustawieniu.
Ważne jest również noszenie przez pacjenta obu kul, a nie tylko jednej. Dzięki noszeniu jednej kuli powstają patologie w postawie osiowej ciała, a co za tym idzie, do początkowego problemu dołączają się inne problemy i dolegliwości, co jest niepożądane. I wreszcie, konieczne jest, aby pacjent podążał za prawidłowym torem chodu, a tym samym chronił chorą kończynę, zgodnie z zaleceniami lekarza. Oferujemy kule zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Znajdziesz tutaj kule dla osób niższego wzrostu, a także kule dla wysokich koszykarzy. Dostarczymy Ci również wzmocnione kule o łącznej nośności do 318 kg.
Seniorzy, którzy zwykle potrzebują tylko lekkiego wsparcia w jednej ręce, docenią klasyczną laskę. A osoby po przebytym incydencie mózgowo-naczyniowym (CMP) lub po urazie wielonaczyniowym chętnie wykorzystają laski z wielopunktowym podparciem (oferujemy je również w wersji dziecięcej).
Oferujemy akcesoria do wszystkich kul, takie jak uchwyty do kul, zimą, gdy jest śnieg i lód, docenisz mocowanie z kolcami dla większego bezpieczeństwa, odblaski w ciemności i wzmocnienie piankowe w przypadku obolałych dłoni.
Chodziki dla seniorów
Chodzik jest odpowiedni dla osób starszych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Chodzików używamy również dla pacjentów, którzy przeszli operację i potrzebują wsparcia, ponownie uczą się chodzić lub dla osób, które potrzebują wsparcia w zakresie równowagi i stabilności. Oczywiście dotyczy to również osób, które mają trudności z korzystaniem z kul.
Chodziki dzielimy na mobilne i niemobilne. Chodziki niemobilne są najbardziej powszechnym typem, ponieważ są używane w pomieszczeniach i nazywane są czteropunktowymi.
Są to przeważnie chodziki z solidną ramą, którą pacjent porusza się lub stawia przed sobą podczas chodzenia. Chodzik ten dostępny jest również w wersji z przegubem, gdzie dzięki niezależnemu ruchowi możemy naśladować naturalny stereotyp chodzenia.
Możemy spotkać także chodziki dwukołowe lub czterokołowe, które umożliwiają łatwiejsze poruszanie się. Chodziki mobilne oferują jeszcze większy komfort i mogą być wyposażone w inne akcesoria, takie jak siedzisko, kosz, hamulec, uchwyt na laskę, oparcie itp. Ten typ chodzika nadaje się do użytku na zewnątrz, ale nie sprawia problemów również w pomieszczeniach, dzięki zgodność. Większość tych chodzików jest wyposażona w hamulce linowe z każdej strony.
Chodziki możemy dalej podzielić na niskie i wysokie. Niski chodzik przedstawiliśmy wyżej. U wysokiego chodzika podpora jest na przedramieniu - odpowiednia przy pierwszej pionizacji lub np. przy poczuciu niepewności i niestabilności lub dla pacjentów, którzy nie mają siły w kończynach górnych (np. złamanie nadgarstka itp.).
Do prawidłowego chodzenia, czy to o kulach, czy z chodzikiem, ważne jest również odpowiednie obuwie, które powinno mieć sztywną piętę i najlepiej zakryty palec u nogi oraz, co bardzo ważne, nie powinno się ślizgać. Pamiętaj, że zdrowa podeszwa to podstawa prawidłowego chodzenia, więc nie oszczędzaj na niej.
Wózki inwalidzkie
Jeśli pacjent nie jest w stanie chodzić o kulach lub tylko przez krótki czas, w grę wchodzą wózki inwalidzkie, które obecnie posiadają różne poziomy wyposażenia, w tym techniczne. Ich funkcja i zadanie jest jasne – zwiększenie komfortu i samowystarczalności ciężko chorych pacjentów. Wózki inwalidzkie mogą być używane przez cały dzień lub tylko do poruszania się osoby niepełnosprawnej.
Podstawowy podział wózków to: mechaniczne – gdy ruch wózka musi być wykonywany przez Ciebie lub inną osobę oraz elektryczne, które w większości sterowane są ręcznie za pomocą joysticka.
Standardowe wózki mechaniczne przeznaczone są dla pacjentów, którzy nie korzystają z nich cały dzień, a jedynie do transportu lub np. spaceru. Zazwyczaj są łatwe do mycia, a ich konstrukcja zazwyczaj nie jest lekka, przez co są niewygodne dla pacjentów w całodziennym użytkowaniu. Takie wózki najczęściej spotykamy w szpitalach.
Innym typem wózków mechanicznych są specjalne, które można regulować – mają regulowane oparcie, w tym zagłówek; zbyt szerokie wózki lub wózki ze specjalnymi akcesoriami, z których może korzystać nie tylko użytkownik, ale także jego pomocnik (np. uchwyt do wody).
Wreszcie, istnieją również aktywne wózki mechaniczne, które są w większości wykonywane na zamówienie. Oferuje różne możliwości regulacji, takie jak różna wysokość oparcia, składanie, ze stałą ramą, podnóżek ciągły lub dzielony, ale dotyczy to również wózków sportowych.
Jeśli chodzi o akcesoria do wózków inwalidzkich, to najczęściej są to kule, pasy bezpieczeństwa, stoły, ochraniacze na koła zapobiegające skaleczeniu, torby, rękawiczki, podajniki przedmiotów itp.
Specjalną grupę stanowią elektryczne wózki inwalidzkie, z których korzystają pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności ruchowej, ale muszą oni posiadać możliwość fizycznej i psychicznej kontroli nad wózkiem. Dlatego konieczne jest dokładne zbadanie pacjenta przez specjalistę przed zakupem wózka. Możemy wybierać z wyboru wnętrza lub na zewnątrz, na przykład istnieje różnica w żywotności baterii; także sposób sterowania – ręka, usta, PC itp. Wózki inwalidzkie oferujemy w wersjach zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Elektryczne skutery
Kolejną opcją, która pomaga osobom niepełnosprawnym są skutery. W przeciwieństwie do elektrycznych wózków inwalidzkich, są one odpowiednie dla bardziej mobilnych pacjentów, którzy normalnie poruszają się, na przykład z lekkim wsparciem, ale potrzebują wózka inwalidzkiego lub skutera na większe odległości. Skuter jest odpowiedni dla pacjentów, którzy mieszkają w okolicach mniejszych miejscowości, gdzie nie będzie uciążliwych barier i są stosunkowo niewielkie odległości. Skuter nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym i lekarz go nie przepisze, ale można wystąpić do wydziału socjalnego o zasiłek. Często potrzebujemy podjazdów do skuterów i wózków – one również nie są pokrywane przez firmę ubezpieczeniową.