Tejpowanie kostki taśmą mocującą
Co to jest taśma mocująca (stabilizująca)?
Taśma mocująca (stabilizująca) znana jest ze swojej zdolności do zapewniania wsparcia stawom i mięśniom. Stabilny materiał pomaga ograniczyć przemieszczenia stawów, zmniejszając ryzyko nadwyrężenia lub kontuzji. Nałożenie taśmy na kluczowe obszary może pomóc w rozłożeniu nacisku i zwiększeniu stabilności, minimalizując ryzyko nadmiernego użytkowania i powtarzających się kontuzji. Dlatego też jest popularnym suplementem nie tylko wśród sportowców chcących chronić swoje stawy podczas wysiłku fizycznego. Taśma mocująca (stabilizująca) ma szerokie zastosowanie również w innych obszarach rehabilitacji, np. u dzieci czy pacjentów ortopedycznych. Stosowanie taśmy mocującej (stabilizującej) warto uzupełnić aktywnymi, indywidualnie kierowanymi ćwiczeniami, tak aby stabilność w danym stawie była budowana za pomocą gorsetu mięśniowego.
1. W pierwszej kolejności nakładamy taśmy mocujące na okolicę nad kostką oraz w okolicach podbicia. Stworzą dla nas pewnego rodzaju kotwice. Bardziej właściwe jest użycie dwóch taśm mocujących wokół tych obszarów.
2. Pierwszą taśmę przyklejamy w miejscu kostki pod kątem prostym. Przyklejamy taśmę z taśmy mocującej łydkę, przez obszar za zewnętrzną kostką, przez dół pięty do obszaru za wewnętrzną kostką z powrotem do taśmy mocującej łydkę.
3. Drugą taśmę prowadzimy od taśmy usztywniającej podbicie pod kostką do okolicy ścięgna Achillesa i następnie z powrotem do taśmy usztywniającej podbicie po drugiej stronie.
4. Trzecia taśma kopiuje pierwszą, po prostu przesuwamy ją przez środek zewnętrznej i wewnętrznej kostki.
5. Czwartą taśmę należy ponownie poprowadzić od taśmy stabilizującej śródstopie, ale ponownie przez środek kostki. Kopiuję drugą taśmę.
6. Piąta taśma kopiuje trzecią, po prostu prowadzimy ją przed zewnętrzną i wewnętrzną kostką.
7. Szósta taśma kopiuje czwartą, ale przebiega powyżej kostki.
8. Zapinamy taśmę kotwicą wokół łydki i wokół podbicia.
Wygładzamy nałożoną taśmę i gotowe. Tak zaaplikowana taśma pomoże np. w przypadku niestabilności stawu skokowego, zwłaszcza gdy na danym obszarze występuje większe obciążenie.