Opinie o Nas

Zespół cieśni nadgarstka i jego prawidłowe tejpowanie

Ze względu na to, że tzw. zespół cieśni nadgarstka powoduje obrzęk i wzmożone napięcie tkanek w okolicy ścięgien zginaczy nadgarstka, będziemy przyklejać taśmę w tę okolicę, próbując ją rozluźnić.

Co to jest zespół cieśni nadgarstka?

Najpierw jednak podsumujmy, czym tak naprawdę jest zespół cieśni nadgarstka. Jest to stan charakteryzujący się uciskiem na nerw pośrodkowy, który przechodzi przez wąską, przypominającą tunel przestrzeń zwaną kanałem nadgarstka. Przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest zwykle zwężenie lub zwiększone ciśnienie w kanale nadgarstka, które może mieć kilka możliwych źródeł, takich jak zapalenie lub obrzęk ścięgien przechodzących przez kanał nadgarstka, zwykle spowodowane nadmiernym obciążeniem i powtarzalnymi ruchami tej okolicy. Przykładem może być praca z myszą lub klawiaturą. Jednak nierzadko zdarza się, że ucisk nerwu w kanale nadgarstka powodują obrażenia lub złamania. Zmiany hormonalne lub predyspozycje genetyczne również odgrywają rolę.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka mogą obejmować ból i mrowienie rąk, osłabienie dłoni i palców, drętwienie lub pieczenie dłoni i palców, szczególnie kciuka, palca wskazującego, środkowego i połowy serdecznego. Objawy te zwykle nasilają się przy powtarzalnych ruchach ręki i ustępują po odpoczynku. W pierwszej fazie leczenia zespołu cieśni nadgarstka stosuje się metody zachowawcze, takie jak głównie indywidualnie kierowana fizjoterapia, noszenie ortezy odciążającej i stabilizującej tę okolicę, czy też odpowiednio zastosowana taśma kinezjologiczna. W przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie pomaga, wskazana może być interwencja chirurgiczna, która polega na poszerzeniu cieśni nadgarstka w celu zmniejszenia ucisku na nerw pośrodkowy.

Jak zatejpować cieśnię nadgarstka?

Jak już wspomnieliśmy, podczas oklejania będziemy oddziaływać na zginacze, czyli grupę mięśni po stronie dłoniowej przedramienia.

Pierwsza taśma: Przyklejamy taśmę od nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej do głów kości śródręcza w pozycji naciągnięcia zginaczy. Dodaj około 10 cm taśmy do tej podstawowej długości, aby dobrze zakotwiczyć z tyłu dłoni i złóż w tym miejscu taśmę. W miejscu tej wypustki zrobimy dwa otwory na palce. Umieściliśmy te dziury na trzecim i czwartym palcu. Oderwij dolny papier w miejscu zakładki, rozciągnij taśmę i przyłóż ją do palców. Następnie przyklejamy kotwicę bez napięcia do tyłu dłoni i do samej dłoni. Podczas rozciągania przyklejamy resztę taśmy do okolicy przedramienia.

Druga taśma: W okolicy cieśni nadgarstka (pomiędzy kłębkiem a kłębkiem na nadgarstku) przyklej drugą taśmę prostopadle do pierwszej z minimalnym napięciem, tj. około 15 proc.