Opinie o Nas

Wczesna rehabilitacja w chirurgii reumatologicznej oraz możliwości zastosowania kinezjotejpu, krioterapii i sprayu chłodzącego w reumatoidalnym zapaleniu stawów

Chirurgia pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) nie jest niczym niezwykłym. Każda operacja reumatologiczna jest całkowicie specyficzna i na przykład dzisiejsze rutynowe operacje, takie jak całkowita endoproteza (TEP), mają swoją specyfikę. U pacjentów z reumatyzmem gojenie jest często przedłużone dzięki podstawowemu leczeniu zachowawczemu (kortykoidy, leczenie biologiczne lub cytostatyki). Dlatego bardzo ważne jest jednolite podejście do pacjenta i uwzględnienie stopnia zaawansowania choroby, zastosowanego leczenia farmakologicznego oraz jego ogólnego stanu. Każdy pacjent radzi sobie z tą chorobą autoimmunologiczną zupełnie indywidualnie i każdy inaczej reaguje na ból. Terapeuta musi również wziąć pod uwagę choroby towarzyszące, które są typowe dla reumatologii. W artykule zajmę się zarówno wczesną fizjoterapią w okresie pooperacyjnym po operacji palucha koślawego, jak i działaniem taśmy kinesio i sprayu chłodzącego u pacjenta z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

 

Reumatoidalne zapalenie stawów

ulnární deviace revmatidní artritidy

Na początek dobrze byłoby podać przynajmniej podstawy dotyczące diagnostyki reumatoidalnego zapalenia stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów jest autoimmunologiczną i przewlekłą chorobą zapalną, która atakuje błonę maziową stawów, ścięgien i kaletek maziowych. Choroba ta charakteryzuje się symetrycznym zapaleniem wielostawowym, które rozwija się w ciągu tygodni lub miesięcy i towarzyszą mu ogólne objawy, takie jak zmęczenie, utrata apetytu, poranna sztywność, obrzęk i ból stawów bez zaczerwienienia. W innych późnych stadiach typowe odchylenie łokciowe występuje w stawach śródręczno-paliczkowych i deformacjach stawów (ryc. 1 – odchylenie łokciowe). Dziś, dzięki wczesnej diagnostyce i doskonałej farmakologii, ciężkie deformacje występują w mniejszym stopniu niż w przeszłości. Więcej informacji na temat diagnostyki reumatoidalnego zapalenia stawów, fizjoterapii i możliwości leczenia znajdziesz w artykule Reumatoidalne zapalenie stawów.

 

 

Chirurgia reumatoidalna, paluch koślawy i leczenie operacyjne tego przypadku

revmatoidní artritida DKK

Jak już napisano powyżej, operacje na reumatyzm są typowe i często skomplikowane ze względu na ich podstawowe leczenie i stopień zaawansowania choroby. Chirurgia reumatoidalna kończyn dolnych (DKK) jest bardzo częsta w reumatoidalnym zapaleniu stawów, operacja jest wskazana nawet w 90% przypadków. Dzięki zapaleniu łuki poprzeczne i podłużne stopniowo zmniejszają się, w niektórych przypadkach nawet zanikają (ryc. 2 – RZS w DKK, źródło: własna fotodokumentacja).

Ponadto u pacjentów rozwijają się bardzo bolesne odleżyny, a następnie brak możliwości noszenia standardowego obuwia, zmiana stereotypu chodzenia, aw efekcie przeciążenie innych stawów, co wpływa na ogólną postawę osoby. Dlatego zawsze dobrze jest mieć zespół składający się z reumatologa, ortopedy i ortopedy.

Palce młotkowate występują prawie we wszystkich przypadkach stopy reumatycznej – z powodu obniżenia sklepienia poprzecznego i dalszego koślawości palucha (odchylenie koślawe). Opisano ponad 100 operacji korekcji palucha koślawego, w tym przypadku wybrano artrodezę (usztywnienie) stawu śródstopno-paliczkowego (MTP) kciuka. Artrodezę, czyli całkowite unieruchomienie stawu MTP kciuka, stosuje się zwłaszcza w przypadku zaawansowanej destrukcji stawu. Metodę tę stosuje się również np. w diagnostyce palucha sztywnego (sztywność palucha). Dzięki tej metodzie kciuk nie ulegnie skróceniu. Artrodeza MTP jest ustawiona na 15° zgięcia grzbietowego, dzięki czemu może wystąpić fizjologiczne staczanie się stopy. Jednak z tego powodu pacjenci początkowo mają problemy z chodzeniem i utrzymaniem równowagi, na czym należy się skupić podczas fizjoterapii. W praktyce spotkałem się wtedy z problemem doboru butów. Szeroki wybór, ale dla pacjenta po operacji przodostopia lub w ogóle po operacji akry DKK buty nie spełniają kryteriów (wystarczająco szerokie przodostopie, elastyczny materiał, lekko podniesiony obcas itp.).

 

Tejpowanie obrzęków i krioterapia w okresie pooperacyjnym

W pierwszych dniach po operacji rozpoczynamy profilaktykę choroby zakrzepowo-zatorowej (TEN), czyli gimnastykę naczyniową. Ponieważ jest to akromion kończyny, bardzo często występuje obrzęk = ułożenie kończyny - z reguły kończyna jest ułożona wyżej niż serce. Kolejną integralną częścią terapii jest krioterapia miejscowa. W tym przypadku zastosowałam okłady chłodząco-rozgrzewające, które pomogą zarówno na ból i opuchliznę, jak i obniżą miejscową temperaturę. W przypadku pacjentów reumatycznych nie jest wskazane stosowanie krioterapii bezpośrednio na skórę, ale np. przez cienki ręcznik itp. Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów mogą wówczas stosować okład w jego przeciwstawnej funkcji, tj. rozgrzewaniu i miejscowym nakładaniu okładu rozgrzewającego .

 Knee Wrap-no-NFLPA

 

ukázka kineziotejpu

Możliwości zastosowania kinezjotejpu u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. U pacjentów reumatycznych bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na zasady aplikacji tejpu oraz ewentualne przeciwwskazania (papierowa skóra, deformacje, rumień itp.).

W przypadku pojawienia się obrzęku kończyny dolnej (DK), w tym przypadku po zabiegu chirurgicznym, który występuje w większości przypadków i utrzymuje się nawet w kolejnych etapach gojenia, stosujemy taśmę limfatyczną, która bardzo dobrze sprawdziła się w tych przypadkach i odciąża pacjentów (Ryc. 4 – Przykład taśmy kinesio – szwy np., źródło: własna dokumentacja zdjęciowa). Moja pacjentka miała sterylne pokrycie tylko w okolicy stawu MTP kciuka, więc mogłam nałożyć taśmę na cały akromion. Kinezjotejp może być stosowany zarówno w stanach pooperacyjnych w celu zapobiegania obrzękom i leczeniu blizn, jak i w przewlekłych lub ostrych stanach RZS.Do stabilizacji stawu stosujemy plastry limfatyczne, techniki mechaniczne lub czynnościowe. Udowodniłem oklejanie stawu MCP kciuka, który bardzo często ulega zwichnięciu i tym samym uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności (ADL). W przypadku obrzęków palców lub nadgarstków wskazane jest zastosowanie opatrunku limfatycznego, w przypadku bólu małych stawów ręki następnie zastosowanie techniki czynnościowej i tym samym centrowanie stawu.

  

But pooperacyjny i aplikacja kinesiotapingu w połączeniu z sprayem chłodzącym w reumatoidalnym zapaleniu stawów

Szwy usuwane są w przypadku gojenia perprimam w ciągu 10-14 dni. Pacjent stosuje się do zaleceń chirurga, chodzi o kulach bez nadepnięcia na przodostopie. W takim przypadku bardzo dobrze posłuży nam but pooperacyjny, który umożliwia stąpanie na pięcie, ale przodostopie jest lekkie. Ten but nie jest jeszcze bardzo rozpowszechniony i dobrze znany, ale mogę go polecić z własnego doświadczenia. Pełen zakres ruchu jest zawsze ustalany przez operatora (zwykle 6-8 tygodni po zabiegu). Po usunięciu szwów można zacząć bardziej dbać o bliznę i utrzymujący się obrzęk. Chory na reumatyzm bardzo często jest bardzo bolesny i, jak już napisano, gojenie ma tendencję do przedłużania się. Dlatego w przypadku utrzymywania się obrzęku i bólu kontynuujemy aplikację plastra limfatycznego z możliwością dodania plastra do korekcji blizny i nałożenia na plaster sprayu chłodzącego. Spray sprawdził się bardzo dobrze u moich pacjentów. Z jednej strony uśmierza ból, a z drugiej ma długotrwałe działanie chłodzące. Dzięki wcześniej zaaplikowanej taśmie kinesio działanie i czas trwania sprayu chłodzącego zostanie przedłużony.

Biofreeze Spray 426_temtex-kinesio-tape-tourmaline--modra-tejpovaci-paska-5cm-x-5mSpophy Tape

Zakończenie

U pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, jeśli stan na to pozwala i nie ma przeciwwskazań, uważam za korzystne zastosowanie taśmy kinesiotapingowej. Z mojej praktyki polecam stosowanie tapingu limfatycznego w ramach obkurczania, czynnościowego i mechanicznego do centrowania stawów, a następnie technik przy schorzeniach towarzyszących takich jak zespoły cieśniny. Okład sprawdził się u mnie w stanach ostrych gdzie wskazana jest krioterapia oraz w okresie pooperacyjnym. To co chciałbym podkreślić odnośnie opakowania to możliwość zastosowania zarówno w ramach krioterapii jak i termoterapii. Dlatego całkowicie odpowiedni dla pacjenta produkt, z którego na pewno będzie korzystał. U mojej pacjentki z reumatoidalnym zapaleniem stawów długo zmagaliśmy się z obrzękiem pola operowanego DK, bólem i utrudnionym gojeniem się blizny. Z wielką radością odkryłam spray chłodzący, który bardzo pomógł mi w terapii i przedłużył moją pracę. Gorąco polecam aplikację sprayu na taśmę. Pacjentka nadal stosowała i prawdopodobnie nadal stosuje spray na ból artretyczny. Spray nie wyleczy reumatoidalnego zapalenia stawów, ale może przynajmniej częściowo złagodzić przebieg ostrej fazy i ból.