Jak złagodzić ból stóp związany z zapaleniem powięzi podeszwowej
Co to jest zapalenie powięzi podeszwowej?
Zapalenie powięzi podeszwowej to stan zapalny charakteryzujący się podrażnieniem rozcięgna podeszwowego, czyli grubego, płaskiego sznura tkanki łączącego piętę z przednią częścią stopy. Ogólnie rzecz biorąc, powięź jest włóknistą powłoką mięśnia, która go wzmacnia, a jednocześnie stanowi istotną część jednostki funkcjonalnej grup mięśni w całym ciele. Rozcięgno podeszwowe wraz z małymi mięśniami podtrzymuje łuk stopy i pomaga utrzymać stabilność i elastyczność stopy. Uczestniczy w tworzeniu i utrzymaniu łuku stopy. Zapalenie powięzi podeszwowej jest jednym z najczęstszych problemów ze stopami, które mogą prowadzić do powstania ostrogi piętowej.
Objawy zapalenia powięzi podeszwowej obejmują zwykle ból w dolnej części pięty, zwłaszcza w pobliżu kości piętowej, który może być szczególnie intensywny rano po przebudzeniu. Często występuje w jednej nodze, ale wyjątkowo może dotyczyć obu nóg jednocześnie.
Przyczyny zapalenia powięzi podeszwowej mogą obejmować powtarzający się nacisk na powięź podeszwową spowodowany długotrwałym staniem, chodzeniem po twardych powierzchniach lub noszeniem źle dopasowanych butów. Inne czynniki obejmują nadmierne rozciąganie rozcięgna podeszwowego, otyłość, słabą biomechanikę stóp, osłabione mięśnie nóg lub inne zaburzenia równowagi mięśniowej prowadzące aż do obszaru stopy.
Jak możesz sobie pomóc przeciw bólowi w ostrej fazie?
W przypadku ostrego bólu powysiłkowego można zastosować metodę spray&stretch, czyli 2-3 razy spryskać stopę chłodzącym sprayem, a następnie w razie potrzeby rozciągnąć okolicę około 3-5 razy.
Po zastosowaniu sprayu ból podczas chodzenia można złagodzić stosując kinesiotejp. Ze względu na gorszą trwałość taśmy w okolicy stóp, dobrze jest podkreślić to miejsce klejem w sprayu. Taśmę nakładamy od pięty w kierunku palców, zaczep taśmy w obszarze pięty jest bez naprężenia, napięcie na poszczególnych paskach taśmy wynosi 100%. Końcówka taśmy przechodzi w okolicę tylnej części stopy, również przykleja się bez napięcia.
Następnym krokiem prowadzącym do złagodzenia ostrego bólu jest flossband. Nakładaj na stopę z 50% pokryciem i 50-70% napięciem. Powtarzamy w razie potrzeby 1-3 razy, przez 30-60 sekund, łącząc z pasywnym rozciąganiem lub aktywnym ruchem.
Możesz także użyć jeżyk do masażu, przesuwając go po powierzchni stopy w razie potrzeby, aby rozluźnić rozcięgno podeszwowe.